5 dolog, ami megöli a kreativitásod

creativity01.jpg

Egyre többet és egyre több helyről halljuk, hogy mennyire fontos az újító szellemiség és a kreativitás. Mindenki egyetért abban, hogy ez az egyik hajtóereje a gazdasági növekedésnek. De azt kevesen hangsúlyozzák, hogy a megfelelő környezet biztosítása milyen fontos a kreatív gondolkodás elősegítésében. Nézzük meg az öt leggyakoribb tényezőt, amely megöli a kreativitást:

  1. Fix munkarend
    Fix irodai munkaidő, reggel 8-tól délután 5-ig. Ezt a munkarendet korábban a gyárakban dolgozó munkásoknak találtak ki. Ezt alkalmazták az irodai munkát végző dolgozókra is. Ez a megoldás nagyon sok embernek megfelelő. Pontosan tudni lehet, hogy mikor kell munka üzemmódba kapcsolni. Nagyon könnyű tervezni, könnyű elválasztani a munkát a magánélettől. Nézzük a másik oldalt, azon kívül, hogy vannak olyanok, akik 4-kor már az órájukat nézik, hogy mikor mehetnek haza, nagyon nehéz az agyunknak azt parancsolni, hogy legyen kreatív egy fix időkeretben. Legtöbbünk nem rendelkezik egy varázskapcsolóval, amit csak fel kell kattintani és már kreatív ötleteink vannak. Mindenki más. Mindennap mások vagyunk. Próbáld megismerni magad. Vannak olyanok, akinek reggel jönnek a nagyszerű ötletei, valakinek este. Nem lehet erőltetni a kreativitást, pont akkor kaphatjuk a legnagyobb inspirációt, amikor mással beszélünk, kikapcsolódunk, lazítunk, sportolunk, stb.
  2. „Mindent tudok” - hozzáállás
    Azt hiszem, hogy a legveszélyesebb kijelentés, ami megöli a kreativitást, az az, hogy : Én ezt már tudom! Minden ember tudása csak egy részét képezi a teljes képnek. Meg kell kérdőjeleznünk saját tudásunk teljességét és mindig arra törekedni, hogy még többet ismerjünk meg. Még az általunk legjobban ismert témakörben is, sokszor az segít, ha meghallgatjuk mások érveit, mert azok új látásmódot képviselhetnek és új megoldásokat hozhatnak. Legyünk nyitottak az újra, a másfajta gondolatokra. Csak többek lehetünk, ha ezeket is megismerjük és saját tudásunkat bővíthetjük velük. Nagyon fontos megjegyezni, hogy ez nem egy passzív állapot, nem elég várni, hogy más ismeret is szembe jöjjön velünk. Aktívan kell kutatni, kérdezni, beszélgetni.

  3. Monotonitás
    Gondoljuk csak meg, ha mindennap mindig ugyanazt a feladatot kell elvégeznünk, hogyan várhatjuk el az agyunktól, hogy arra legyen kiképezve, hogy minden akadályt legyőzzön. Ha mindig csak ugyanazt a kis részét látjuk a világnak, akkor csak abban tudunk gondolkodni. A nehézségek, a változatosság, a kihívások teremtik meg azt a környezetet, amiben új megoldások után kell, hogy kutassunk. Ez az, ami beindítja a kreativitást, az igény, hogy a régi megoldások már nem megfelelőek, már nem elégségesek. Mást kell csinálnunk. Ezért a feladatkörünk is legyen tág, csináljunk olyan dolgokat, amiket még eddig nem.

  4. Lustaság
    Teljesen elégedett lehetsz a mostani helyzeteddel, környezeteddel. Ülhetsz a babérjaidon egész álló nap. Biztos lehetsz benne, hogy nem miattad fog a világ megváltozni. A kreativitás valami mást jelent, az egy olyan belső hajtóerő megnyilvánulása, amely arra ösztönöz, hogy mindig egy kicsit többet tegyél, mindig egy kis dolgot változtass meg magadban és magad körül. Olyan dolgokat akarsz megoldani, amely könnyebbé és jobbá teszik mások és a saját életed. Kitartóan és szüntelenül ezen jár az agyad és nem másoktól kikényszerítve teszed.

  5. Csak a pénz
    Ha csak az anyagi, pénzügyi részére koncentrálsz az életednek, akkor valószínű, hogy egy sokkal nagyobb részt elmulasztasz. A pénz nagyon fontos. De ennél sokkal fontosabb lehet, egy új lehetőség, új emberekkel való kapcsolat, ami hosszútávon sokkal kifizetődőbb lehet. Ha például csak a nagyobb fizetés motivál egy új munkahely keresése közben, akkor sosem fogod kiaknázni a benned rejlő teljes potenciált.

Véleményem szerint a kreativitás nem azt jelenti, hogy lángelmének lenni. Sokkal inkább hosszú folyamat, hogy minden lehetőséget megvizsgálunk és minden lehetséges módon értelmezzük és felhasználjuk a tudásunkat. Végezetül néhány hasznos tipp, hogyan legyél kreatívabb:

  • Ne félj megkérdezni másokat
  • Sose add fel, hogy új információt talált, lehet, hogy éppen az az utolsó elem, hogy teljes legyen a kirakós
  • Mindig és mindenhol nyitott szemmel járj, figyelj és keress
  • Légy fogékony, befogadó az új megoldásokra, új gondolatokra
  • Tanulj meg relaxálni és engedd, hogy a tudatalattid hozzásegítsen a megfelelő megoldáshoz

 

További érdekes témák hírlevelünkben. Iratkozz fel!

 

Az itt leírtak egy bizonyos véleményt tükröznek. Nem jelentenek megoldást minden problémára. Mindig kérd ki mások véleményét is.