5 fő különbség a Coaching és a Mentoring között

Egyre divatosabb hazánkban mind a Coaching, mind a Mentoring. Sajnálatos módon gyakran egymás szinonimájaként használják a szavakat, pedig mást jelentenek. Mindkettő alkalmazható a siker elérésére akár egyéni, akár szervezeti sikerről legyen szó. De nézzük, hogy mi is az 5 fő különbség a Coaching és a Mentoring között.

1. Fókusz

Coaching feladat fókuszú. Egy konkrét problémára irányul a fejlesztés. Az a cél, hogy a Coachee megtanuljon olyan képességeket, amelyek segítségével sikerrel oldja meg a feladatot.

Mentoring a kapcsolatra fókuszál. Olyan környezet próbál kialakítani, ahol a Mentorált képes egy viselkedési modellt elsajátítani a Mentortól, illetve személyes befolyásával leküzdeni az akadályokat.

2. Időtáv

Coaching rövidtávú. Egy adott cél elérése a cél, akár néhány alkalom is elég lehet, arra, hogy a Coach átsegítse a Coacheet a legnehezebb pontokon. Természetesen egy adott Coachhoz többször is lehet fordulni, de ezeket külön-külön folyamatoknak kell venni.

Mentoring hosszútávú. Időre van szükség ahhoz, hogy a két fél alaposan megismerje egymást és a bizalmi viszony kialakuljon. Ez általában 9-12 hónapot is igénybe vehet. A foglalkozások intenzitásától függően.

3. Sikercél

Coaching teljesítmény orientált. Legfőbb cél az, hogy az adott egyén az aktuális feladatát a lehető legjobban oldja meg. Ezt vagy a jelenlegi képességek fejlesztésével, vagy akár egy új képesség megtanulásával érheti el.

Mentoring személyiségfejlődés orientált. Mentor arra fókuszál, hogy a Mentee a lehető legtöbbet tudja kihozni magából. Nemcsak a mostani feladatával kapcsolatban, hanem általánosságban.

4. Azonnal kezdés

Coaching nem igényel különösebb felkészülést. Ezt azt jelenti, hogy a bármilyen témában azonnal megkezdhető a tevékenység. Természetesen érdemes megfelelő tudással rendelkező Coachot keresni, de a probléma feltárás azonnal megkezdhető ezután.

Mentoring hosszabb felkészülést, kiválasztást igényel. Mivel stratégiai kapcsolat kialakítása a cél, ezért a megfelelő (role model) modellt kell kiválasztani. A Mentor személyisége nagyban befolyásolja a fejlődés menetét. Ezért meg kell vizsgálni, hogy a Mentee képes-e elfogadni a Mentor modellnek, csak ezután kezdhető meg a folyamat.

5. Közvetlen főnök bevonása, mint harmadik fél

Coaching folyamatba bevonható a közvetlen főnök. Az adott munkakör legjobb elvégzéshez szükséges a közvetlen főnök igényeinek is a vizsgálata. Tehát a Coach ilyen szinten bevonhatja őt a folyamatba.

Mentor nem vonja be a közvetlen főnököt. Mentor és a Mentee között speciális kapcsolat épül ki, nem vonnak be más személyeket. Nem a mostani főnök meggyőzése a fő cél. Hosszabb távon, akár több főnöke is lehet a Menteenek, miközben egy Mentor segíti.

 

Több információért iratkozz fel a Digital Academy hírlevelére vagy látogass el oldalunkra.

 

Konzultáció: Nexsis Mobile

Az itt leírtak egy bizonyos véleményt tükröznek. Nem jelentenek megoldást minden problémára. Mindig kérd ki mások véleményét is.