Hogyan fizess magadnak először (Pay Yourself First)?

A fizess magadnak először (Pay Yourself First) koncepció George S. Clason Babilon leggazdagabb embere című könyvében jelent meg. Azóta többen és többször beépítették a pénzről és pénzügyi szabadságról szóló tanácsai közé. Ez is azt jelzi, hogy használható és örök érvényű tanács. De nézzük meg, hogy mit is jelent ez a koncepció.

Átlagos emberként egy munkánk van és onnan kapjuk a fizetésünket. Ez az egyetlen bevételi forrásunk. Ha pénzügyi szabadságra törekszünk, akkor az egyik első és legfontosabb tanács, hogy építsünk több bevételi folyamot. Ehhez az egyik megoldás, hogy befektetjük pénzünket. A befektetéshez viszont el kell vonnunk pénzt az alapvető folyamatoktól. Ezt a szükséges lépést nevezzük első körben megtakarításnak.

Nézzük meg a mindennapi pénzügyeinkben hogyan is szoktunk megtakarítani. Hónap elején megkapjuk a fizetésünket. Az addig felgyülemlett számlákat befizetjük. Ha az egyéb kötelező kiadásokat letudjuk, megcsináljuk a nagy bevásárlást. Majd a hónap során fizetjük a szokásos dolgokat és ha esetleg elmegyünk moziba, szórakozni, vacsorázni. Időnként beesik egy váratlak kiadás vagy egy születésnap, amire ajándékot kell vennünk. Ez még egy teljesen pozitív példa, nem olyan eset, amikor sokkal több a kiadásunk, mint a bevételünk. Elérkezik a hónap vége és akkor jut eszünkbe, hogy meg akarunk takarítani. Tehát a mi esetünkben éppen az aktuális havi költésünktől függ az, hogy egyáltalán marad-e pénzünk arra, hogy félretegyünk. Az adatok azt mutatják, hogy a legtöbb esetben a hó végén, ha marad is pénz, azt inkább elköltjük magunkra, mert az jól esik és megérdemeljük.

A megtakarításhoz nagy önuralom kell. Meg kell vonni a mostani énünktől bizonyos dolgokat, hogy a jövőben énünk jobban járjon. Ez nem könnyű és sokszor nem is vidám dolog. De annál jobb érzés, amikor a pénzügyi helyzetünk a jövőben sokkal több mindent megenged és akkor büszkék lehetünk arra, amit elértünk.

De akkor hogyan is fizessünk magunknak először? Vizsgáljuk meg alaposan ezt a rövid mondatot!

Mit jelent: „magunknak”?

Minden számlát, lakbért, villanyt, stb. valaki másnak fizetünk ki. Persze mi használtuk el az áramot, mi ettünk, laktunk és ezért fizetnünk kell, másnak. A jövőbeli énünknek fizetni jelenti azt, hogy magunknak fizetünk kifejezés. A megtakarítás az nekünk szól, értünk van.

Mit jelent: „először”?

Ki a legfontosabb számunkra. Mi magunk. Ez önzés? Nem igazán. Ha magunkról nem gondoskodunk, akkor hogyan tudnánk másokról gondoskodni? Ha nem vagyunk a legjobb formánkban, akkor hogyan maradna erőnk másoknak is segíteni? Tehát legyen a megtakarítás, a jövőbeni énünk támogatása a legfontosabb pénzügyi feladatunk.

Hogyan tudunk először magunknak fizetni?

Ahhoz, hogy meg tudjuk határozni, hogy mennyit tudunk félretenni, ahhoz pontosan ismerni kell a bevételeinket és a kiadásainkat. Tudnunk kell, hogy hogyan állunk most, hogy hova akarunk eljutni és így tudjuk a pontos utat megtervezni.  A kiadások pontos vezetéséról még lesz szó másik cikkünkben.

Tehát tudjuk, hogy mennyi a pontos kiadásunk és a bevételünk. Most tegyük fel, hogy több a bevételünk, mint a kiadásunk. A kiadások csökkentéséről, illetve a bevételek növeléséről lesz szó következő cikkünkben.

Határozzuk meg a százalékosan vagy összegszerűen, hogy mennyit fogunk félretenni minden egyes hónapban. Mondjuk bevételeink 20%-át. Ez azt jelenti, hogy ez lesz az első „költségünk”, a legfontosabb, amit ki kell fizetnünk. Minden előtt. Levonjuk a fizetésünkből, eltesszük és a maradékból pedig élünk tovább a hónapban.

Egyszerű, nagyszerű, de azért nem könnyű. De működik, ez biztos.

Több információért iratkozz fel a Digital Academy hírlevelére vagy látogass el FB oldalunkra.

Konzultáció: Nexsis Mobile

Az itt leírtak nem minősülnek pénzügyi tanácsadásnak. Oktatási jelleggel közöltük.

Az itt leírtak egy bizonyos véleményt tükröznek. Nem jelentenek megoldást minden problémára. Mindig kérd ki mások véleményét is.